Kıbrıslı Ünlü Oyuncular

Şöhreti yakalayan oyuncuların listesi

1. Aslı Enver

Aslı Enver

Gerçek Adı: Ayten Aslı Enver

Namı: Pamela

Doğum Tarihi: 10 Mayıs 1984

Doğum Yeri: Londra, İngiltere

Eğitim Durumu: Pera Güzel Sanatlar Fakültesi-Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü

BİYOGRAFİSİ

Aslı Enver, .Kıbrıs Türkü bir baba ile, eğitim için Türkiye'den Londra'ya gelen bir annenin ikinci çocuğu olarak Londra'da dünyaya gelmiştir. 12 yaşına dek Londra'da yaşayan Enver daha sonra ailesiyle Türkiye'ye taşınmıştır. Pera Güzel Sanatlar Lisesi'nden ve Haliç Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur. Kariyerinin başında TRT'de yayınlanan bir sit-com'da iki dakikalık bir rol aldı. Ardından Ayna adlı kısa filmde oynamıştır. Kanal D'de yayınlanan Kavak Yelleri adlı gençlik dizisinde Mine Ergun karakterini canlandırmıştır. Daha önce Hayat Bilgisi adlı dizide de rol almıştır. Şu an Suskunlar dizisinde Ahu karakterini canlandırmaktadır.

2. Hazar Ergüçlü

Hazar Ergüçlü

Doğum Tarihi: 1 Ocak 1992

Doğum Yeri: Kıbrıs

BİYOGRAFİSİ

Hazar Ergüçlü, (d. 1992, KKTC), Kıbrıs Türkü oyuncu.Lefkoşa Belediyesi'nde gençlere yönelik tiyatro çalışmaları yapan Hazar Ergüçlü, Derviş Zaim’in yönettiği Gölgeler ve Suretler adlı sinema filmiyle profesyonel oyunculuğa adım attı. 7 Eylül 2011 tarihinden itibaren ise Kuzey Güney adlı dizide canlandırdığı Simay Canay karakteri ile televizyonda görünmeye başladı.

3. Ali Düşenkalkar

Ali Düşenkalkar

Doğum Tarihi: 1 Ocak 1961

Doğum Yeri: Lefkoşa-Kıbrıs

Eğitim Durumu: Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı

Ödüller

  • En İyi Erkek Oyuncu (Devrim Arabaları) / 14.Sadri Alışık Ödülleri 2009
  • En İyi Erkek Oyuncu (Korkuyorum Anne) / 10.Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali 2005
  • En İyi Erkek Oyuncu (Korkuyorum Anne) / 16. Ankara Film Festivali 2005


BİYOGRAFİSİ

Mezun olduktan sonra, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda göreve başladı. Yaklaşık 38 oyunda oyuncu, yönetmen ve yardımcı yönetmen olarak görev yaptı. Yaklaşık beşbin saat film, dizi film ve çizgi film; ark ası yarın radyo tiyatrosu ve belgesel seslendirmiştir. 15 yıldır Atatürk'ün Söylev'ini saydam görüntü eşliğinde sivil toplum kuruluşlarına, askeri okullara, üniversitelere, lise son sınıflara yurt dışında Türk topluluklarına sunmaktadır. Dialog Anlatım ve İletişim? de Diksiyon, Fonetik, Drama, Konuşma dersleri vermektedir. Halen İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk babası.

4. Osman Alkaş

Osman Alkaş

Doğum Tarihi: 3 Kasım 1955

Doğum Yeri: Lefkoşa/ Kıbrıs

Eğitim Durumu: Ankara Devlet Konervatuvarı, OYUNCULUK ANA BİLİM DALI.

Kıbrıslı Türk oyuncu. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun kurucularındandır ve halen bu tiyatroda aktif görev almaktadır. Kıbrıs Türk halkı arasında popüler olan Torba programının yapımında görev almış, Gölgeler ve Suretler filmi ve Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde rol almıştır. Ardından sırasıyla; Uzun Hikaye, Hükümet Kadın 2 ve Sarmaşık filmlerinde oynamıştır. Özellikle sarmaşık filmindeki rolüyle beğeni toplamıştır.

5. Akın Gazi

Akın Gazi

Doğum Tarihi: 15 Ekim 1981

Doğum Yeri: Londra

Akın Gazi, Kıbrıslı Türk tiyatrocu ve oyuncu.

6. İnci Pars

İnci Pars

Gerçek Adı: İnci Melis Pars

Doğum Tarihi: 1 Mart 1980

18 yaşındayken KKTC Güzeli seçilen Pars, ilk oyunculuk deneyimini 17 yaşındayken Aşk ve Barış adlı Kuzey Kıbrıs yapımı bir televizyon filmi ile yaşamıştır.

Bundan bir süre sonra İstanbul'a yerleşen oyuncu Hayat Bağları adlı dizide canlandırdığı Gözde karakteriyle tanınmıştır.

7. Erol Refikoğlu

Erol Refikoğlu

Doğum Tarihi: 26 Mayıs 1945

Doğum Yeri: Göçeri / Kıbrıs

Kıbrıslı Türk bir sanatçıdır. 1980 yılında kurulan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun Osman Alkaş, Işın Cem ve Yaşar Ersoy ile birlikte kurucularındandır.Gölgeler ve Suretler filminde rol almıştır. 1969 yılında başladığı tiyatroculuk kariyerinde yüzden fazla oyunda oynamıştır. Seramik alanında bir sergi açmıştır. "Sade Suya Öyküler" adında bir anı kitabı da yazmıştır. Bunların yanı sıra karikatür alanında çalışmalar yapmış, radyoda bir süre müzik programları yapmıştır.

8. Feri Cansel

Feri Cansel

Doğum Tarihi: 7 Temmuz 1944

Ölüm Tarihi: 2 Eylül 1983

Doğum Yeri: Kıbrıs-Lefkoşa

Ölüm Yeri: İstanbul

İngiltere’de Hair Dressing Scholl’u bitirdi, bir süre orada kuaför olarak çalıştı. 1967’de Türkiye’ye geldi ve gece klüplerinde strip-tease yapmaya başladı, aynı yıl başrolünü Selda Alkor, Ekrem Bora ve Selma Güneri’nin oynadığı Evlat Uğruna (Türker İnanoğlu)’da küçük bir rolle ilk kez kamera karşısına gecti. 1969’da Bir Çirkin Adam (Yılmaz Güney)’la başrole gecti.

Şarkıcı olarak gazino sahnelerine çıktı. 02.09.1983’de sevgilisi tarafından öldürüldü.

9. Zümrüt Cansel

Zümrüt Cansel

Gerçek Adı: İlter Özcan

Doğum Tarihi: 23 Mart 1963

Doğum Yeri: Londra-İngiltere

Sinemaya ilk olarak Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor filmi ile adım attı. 80'li yılların gençlik filmlerinde sorunlu genç kız rolleriyle ismini duyurdu. Eser Özaltındere'den üç çocuğu bulunmaktadır.

Sinema sanatçısı Feri Cansel'in kızıdır.

kıbrıs ünlü oyuncu şöhret